Dnes pijeme kávu s… Kapličky, boží muka a zvoničky na Písecku a Milevsku

Ve středu 2. března se uskuteční v pořadí již čtvrtý podvečer povídání s promítáním obrázků o věcech a místech kolem nás tentokrát pan J. Hladký věnuje dalším zajímavým stavbám a stavbičkám. Vznikly v minulosti, ale jejich význam se přenesl do dnešních dnů. Je to odkaz našich předků nám všem a proto je třeba se k němu chovat s úctou, udržovat ho, připomínat si ho a předat v pořádku našim dětem.

V okolí Písku a Milevska stojí těchto památek víc jak čtyři stovky. Také vás to číslo překvapilo? A to si představte, že ani jedna z nich není stejná. Mají nejen rozdílnou architekturu, ale pochopitelně i dobu a důvod vzniku. O tom všem J. Hladký píše ve své knize, kterou těmto stavbám věnoval. Nedá mi neopsat z ní kousek textu – …pocestný nevnímá křížek nebo kapličku jenom jako orientační bod. Je to i symbol. Pravou či nepravou cestou? Za dobrem či zlem? Stalo se na tom místě něco ošklivého nebo naopak krásného… usedněte na kamenné klekátko před kapličkou a dívejte se, jak zapadá letní slunce za obzor. Kolem vás určitě projde bělovlasý, jakoby kouzelný dědeček, a pozdraví: Dej pánbů dobrej večír. A vy, i když jste to nikdy zatím neudělali, odpovíte: Dejž to pánbů. A bude vám fajn…

Kapličky, boží muka a zvoničky jsou tedy dalším tématem k povídání i zamyšlení. Zveme vás k němu  od 19 hodin do příjemného prostředí kávového klubu Vykulená sova na Třídě Národní svobody v Písku. Protože počet míst k sezení je omezen, prosíme Vás o včasnou rezervaci na telefonním čísle 773 000 654 nebo přímo na www.vykulenasova.cz. Váš příspěvek 50,- Kč na vstupné bude použit na obnovu Domu U Slona.

Plakát Dnes pijeme kávu 4

 

Comments are closed.